2024. gadā būs pagājuši 20 gadi, kopš iestājamies Eiropas Savienībā, bet pirms tam 67% no Latvijas tautas referendumā nobalsoja par šo līdzdalību.

Man bija gandarījums veidot komunikācijas stratēģiju Eiropas Komisijas (EK) informācijas kampaņai un uzvarēt konkursu, lai to realizētu. To izpildīja mans sabiedrisko attiecību uzņēmums “Consensus PR” – ar ekspertēm Inesi Bērs un Guntu Misāni.

Kad sākām strādāt 1999. gadā, mūsu iestāšanās Eiropas Savienībā nebija droša lieta. Veseli 47% no SKDS aptauju respondentiem bija ar negatīvu attieksmi pret Eiropas Savienību; pozitīvi noskaņoto bija tikai 41%.* Tas, ka spējām palielināt šo atbalstu par 26 procentiem, bija vērā ņemams panākums Latvijas valdībām un mūsu programmai.

Mans 37 lapaspušu plāns (skat. pievienoto attēlu zem teksta) akcentēja mērķtiecīgu darbu, lai samazinātu reģionālo iedzīvotāju atsvešināšanos no valdības virzības uz Eiropu. Centāmies novērst izplatītās bažas, ka līdzdalība ES vēl tālāk atrautu lēmumu pieņemšanu no Latvijas vēlētājiem. Informējām par ES priekšrocībām drošības un ekonomikas jomās, kas bija galvenās rūpes Latvijas pilsoņiem. “Latvijas Ceļa” valdības lika pamatus šai virzībai, kuru sekmīgi turpināja tās pēcteči.

Sākotnēji mūsu kontaktpersonas EK delegācijā Latvijā bija Žaneta Ozoliņa un Eiropas Savienības ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Ginters Ervins Veiss. Pateicība arī Mārai Sīmanei un Rolandam Blezūram par sadarbību pirmajā gadā.

Arī šodien drošības apsvērumi un ES bruņoto spēku arvien ciešāka sadarbība kļūst par vērā ņemamu faktoru mūsu turpmākajam “Eiropas ceļam”.

* https://www.vestnesis.lv/ta/id/60493 – SKDS dati